SLOVNÍK KONIÁŠOVA SVĚTA

 

Všichni již vědí, že vyšla kniha Koniáš & Bakly - Mrtví muži. Je to zatím sice "jen" ebook, ale vyšla, to nelze popřít.

A tak snad příznačnou shodou okolností mohu představit "Slovník Koniášova světa". Kniha samotná je protkaná odkazy na minulé texty (povídky, novely, romány - no prostě texty), kde vystupují ať už Koniáš, nebo Bakly. Toto může být pro ty kteří nejsou v tomto světě zběhlí a nebo nemají tak dobrou paměť, poněkud matoucí. Proto jsou ve slovníku zpracované hesla s vysvětlením a uvedením díla, kde se pojem vyskytuje.

Rozhodně to není dokonalý výtvor a uvítám jakoukoli připomínku na chybu ať už technickou nebo faktickou.

 

Slovník je věc, která tu byla již na starém webu, ale přechodem na nový zanikla a jen v velkými obtížemi a pozvolna jsem zkoušel ji přenést na novou platformu. To "pozvolna" se počítá na roky.

To co se povedlo je pro mne malý zázrak a velký technický krok. Ti co chtějí slyšet o umělých inteligencích mohou číst dál.

 

Jak se tedy věc má s umělými inteligencemi a neuronkami?

Celý příběh začal před pár měsíci, kdy web postihly menší technické potíže. Software není dokonalý, protože lidi nejsou dokonalí a tak ze snahy trochu webu pomoct vznikly menší technické potíže, ale ty baly natolik velké, že jsem se musel obrátit na odborníka. Po jeho několika zásazích se zdálo být vše v pořádku a web běžel dál. Jenomže jsem si nezkontroloval rozjetý projekt slovníku, tedy spíš nezkontroloval důkladně. Teprve při bližším zkoumání se projevily chyby. Tyto chyby jsem objevil před pár dny. 

A tak jsem si řekl "kurnik šopa!" (jsem z Moravy) toto přece nějak musí jít. Na starém webu to přece vytáhlo tabulku přímo z databáze a ta tabulka tam pořád je. Pár příkazů a je to vytažené zase stejně.  
Tak nějak jsem tušil, že systém použitý na stránkách má své vlastní API. Zjednodušeně řečeno verzi programovacího jazyka upravenou tak, aby vyhovovala onomu systému a hlavně aby s ním nijak nekolidovala ani ho nepoškozovala. A na to jsem byl krátký. Znám sice několik málo věcí kolem, ale kvůli pár příkazům se učit celý tento systém ... na to nemám.
Po prostudování několika stránek a různých diskusí jsem se dostal maximálně k tomu, že jsem se spojil s příslušnou databází. Proto vyvstala otázka, kdo mi poradí. Kdo se bude zabývat tímto problémem, kvůli několika málo příkazům? Uznávám, že nepatřím k nejbystřejším, ale nakonec mi došlo, že nejlíp oslovit umělou inteligenci, neuronku, chcete-li. Zvolil jsem ChatGP.
Musím uznat, že se jedná o robusní stroj, který má značnou informační sílu, ale komunikace s tím není vůbec jednoduchá, zvlášť na odborné úrovni. 
Ze začátku jsem značně tápal a nevěděl jak na to, neuronka mi dávala buď špatné odpovědi, nebo jsem se neuměl zeptat. Nakonec jsem uspěl. Trik byl v tom ukázat jí, že začátek - to napojení na databázi už mám a chtěl jsem aby neuronka na toto "jen" navázala. Pokus byl úspěšný a výsledek se dostavil. 

Ještě zbývalo upravit samotný text v tabulce. Některé buňky obsahovaly specifické odkazy, které jsem potřeboval vymazat a protože je tam něco přes 900 řádků, tak ručně jsem to fakt dělat nechtěl. Po různém tápání zase pomohla umělá inteligence s příkazy na selektivní vyhledání a výmaz, ale zase to bylo podobné - musel jsem ukázat že cestu vlastně znám, jen po ní neumím jít. Když jsem po neuronce chtěl vyřešení kompletního problému vyhazovala nesmysly (nebo jsem se špatně ptal).

Prostě výsledek je zřejmý - slovník funguje.

Uznávám, že ještě zcela nedávno bych výše uvedenou věc zařadil mezi smyšlené programátorské legendy, ale teď po zkušenostech ... no čekají nás zajímavé časy.

Sdílet článek

Komentáře

Dobrá práce, smekám Petře.

Facebook komentáře