Audiokniha Koniáš - Konec vlka samotáře - recenze

KoniášJsou to už téměř dva měsíce co nakladatelství Walker & Volf vypustilo do světa audioknihu z Koniáš- Konec vlka samotáře.
Knihu asi mnozí znají z edice „kolibříci“, protože v roce 2005 v nakladatelství TRITON vyšla skutečně v kolibřím vydání velikosti jen několik málo centimetrů, kde lidé slabšího zraku museli sahat po lupě.
Stejně tak vyšly třeba knihy Basil- Valašský vojvoda, nebo Bakly - Návrat zabijáka a samozřejmě ještě některé další.
Ale zpět k audioknize Koniáš - Konec vlka samotáře.
Příběh samotný tu nebudu hodnotit, protože ho příznivci díla Miroslava Žambocha jistě podrobně znají a taky nelze čekat, že zrovna já budu ten, kdo by ho kritizoval, podle mě je prostě skvělý.
Technickému provedení audioknihy také není co vytknout, zvuk je čistý bez ruchů nebo šumění, hudba použitá k oddělení jednotlivých kapitol je příjemná a neruší v poslechu, nebo bych měl spíš říct v četbě? Ve všech technických směrech je poznat profesionální práce, které není co vytknout.
A dostáváme se k tomu, co není až tak měřitelné a hmatatelné, jedná se spíš o subjektivní osobní dojem - k narátorovi (to vážně ještě nikdo nevymyslel příjemnější slovo?) Pavolovi Smolárikovi a jeho způsobu načtení knihy a z dojmu knihy jako takové:
Někde jsem zahlédl poznámku, že ti co znají sérii knih a povídek o Koniášovi by čekali někoho s "drsnějším" hlasem. Já osobně bych čekal hlas typově podobný Janu Kanyzovi nebo Martinu Stránskému. No řekněte, nelíbilo by se vám, kdyby Koniáš promlouval hlasem doktora House?
Je mi naprosto jasné, že tyto herce není jednoduché sehnat ani zaplatit, šlo mi jen o to přiblížit typ hlasu, na který jsem měl nachystané ucho.
Audioknihu jsem poslouchal v autě během jedné delší služební cesty a s několika krátkými přestávkami jsem ji poslechnul celou a ještě kousek.
Během první kapitoly jsem měl nepříjemný pocit, jako by se narátor zadýchával, místy zbytečně spěchal a nemohl přijít na ten správný rytmus. Pak se vše upravilo, narátor i já jsme se uklidnili a oba zřejmě našli společné tempo. No a já jsem si řekl, že jsme si na sebe prostě zvykli a podání Pavola Smolárika mi jednoduše sedlo. Jenomže když CD v autě dojelo na konec a začalo přehrávání znova od první kapitoly, dojem zadýchávání se opakoval.
Třeba je to jen můj dojem, třeba si to namlouvám a je to utkvělá představa, ale první kapitola se podle mě prostě nepovedla!
Další drobnou chybou, kterou jsem tu a tam zaslechl, byly sykavky. Některé slova jakoby vyčnívaly nad ostatními právě díky tomu. Třeba „kuše“, „šípy“, „šipka“ atd. jsou to drobnosti, ale člověka to zatahá za ucho, když pozorně naslouchá příběhu a najednou ho vyruší nějaké slovo, na které se nechtěně soustředí.
Přes mé výtky hodné hnidopicha, je můj dojem z audioknihy veskrze dobrý a pozitivní a určitě bych ji doporučil každému, kdo zná příběhy Koniáše. A vlastně i tomu kdo je nezná, jako vstupní dveře do světa Koniášových příběhů je to jistě dobrý způsob.
Další dobrou zprávou je že nakladatelství Walker & Volf chystá další knihu z Koniášem v hlavní roli – Na ostřích čepelí. Bude to prý zřejmě až na podzim, ale i tak se máme na co těšit.
A všem co si audioknihu koupili nebo chystají koupit, přeju příjemný poslech.

Titul: Konec vlka samotáře
Série: Koniáš
Autor: Miroslav Žamboch
Žánr: Fantasy
Čte: Pavol Smolárik
Datum vydání: 24. března 2016
Formát: MP3 download (nekráceno)
Délka nahrávky: 2 hodiny 55 minut
Stav: Vydáno    
 
 

Sdílet článek

Komentáře

Jako první a exkluzivní informaci přináším zprávu, že knihu na Ostřích čepelí bude číst Zdeněk Velen, který načetl třeba Mariňáky od Roberta fabiána, nebo Můj dlouhý běh od Daniela Orálka.

Facebook komentáře