Převzato z CZECHMAG - rozhovor s Miroslavem Žambochem

Žamboch

Již před nedávnem jsme Vám přinesli článek na téma nového českého filmu. A to ne jen tak ledajakého. Jedná se o jeden z prvních českých postapo trháků po hodně dlouhé době – Drsný Spasitel. A aby nezůstalo jen u našeho náhledu, vyzpovídali jsme pro Vás tentokrát samotného stvořitele, autora knižní předlohy a scénáře filmu, Miroslava Žambocha. Jak se mu pozdává natáčení jeho příběhu pod taktovkou režiséra Jaroslava Šetka a jak se vůbec hlavní hrdina zrodil, se dozvíte o pár centimetrů níže.

Co Vás přivedlo k psaní ve stylu postapo?

Já ani nevěděl, že píši  ve stylu postapo. Znal jsem tenhle výraz a měl jsem ho spojený s počítačovými hrami, například s Falloutem, který jsem sice nikdy nehrál, ale věděl jsem o něm. A stále mě trochu překvapuje, že Drsný Spasitel je zařazen právě sem. Postapo je pro mě spojeno spíš s technikou, bez příspěvku magie. Ale to je asi na každém, jak si to představí, jak to cítí…

Jak jste přišel právě k hlavnímu hrdinovi, Drsnému Spasiteli?

Tahle otázka přišla bohužel příliš pozdě. Pokud se mě někdo na něco takového nezeptá v dostatečně krátkém intervalu po napsání knihy, zapomenu na to. Vím, co mě inspirovalo k napsání Líhně, k napsání Seržanta, ale u spousty jiných knih mi to vypadlo. Drsný Spasitel původně vlastně ani nebyl určen k vydání, napsal jsme ho čistě sám pro sebe a proto jsem při tvorbě nebral žádné ohledy na čtenáře a vlastně na nic.

Jaká byla Vaše reakce, když Vás oslovil režisér Jaroslav Šetek s žádostí využít Vaši knihu jako námět filmu?

Zaujalo mě to, byl jsem potěšen, protože jsem si vždy přál vidět vizualizaci některého ze svých vysněných světů. Ale věděl jsem, že budu chtít, abych scénář psal já. Nechtěl jsem, aby to uhnulo. Byl jsem ochoten přizpůsobit se požadavkům vizualizace, požadavkům režiséra, ale nechtěl jsem jít někam jinak. To se nestalo.

Splňuje představitel hlavního hrdiny Vaši představu o jeho literární předloze?

Na to, že patří do živočišného druhu homo sapiens sapiens, tedy jinými slovy, že je to člověk, tak velmi dobře. A když jsem viděl jeho pohybové schopnosti, tak po této stránce výtečně.

Zbytek rozhovoru naleznete na serveru  CZECHMAG

Sdílet článek

Facebook komentáře