Rozhovor s Lubomírem Kupčíkem

Lubomír KupčíkRozhodl jsem se oslovit Lubomíra Kupčíka - kreslíře a ilustrátora spousty knih Miroslava Žambocha a zeptat se ho na pár otázek. Přece jen je to člověk, který dal Koniášovi tvář.
Pan Kupčík byl mimořádně vstřícný a odpověděl na všechny mé všetečné otázky a dokonce přihodil jeden svůj starší obrázek obrázek, kde lze sledovat jednotlivé vývojové fáze. Další obrázky ilustrace a kresby můžete najít na jeho stránkách.
Snad se bude rozhovor líbit a bude to dobré počtení pro všechny.

1, jak jste se dostal k ilustrování knih Miroslava Žambocha? To vás jen tak oslovil, nebo to bylo na základě předchozí známosti, nebo vás někdo doporučil?

K ilustracím knih M.Žambocha jsem se dostal jako zadání od Tritonu, osobně, nepracovně jsem se setkal s M.Žambochem asi 2x.

2, kreslení, malování a vůbec grafika vám byla vlastní od mládí, nebo jste se k tomu nějak dopracoval? Čím jste chtěl být, když jste byl malý?

Kreslil jsem od malinka, chodil do lidové školy umění (Liduška). Měl jsem rád obrázkové knížky a hlavně o zvířatech, později jsem svůj zájem rozšířil na palentologii, etnografii a historii. (zhruba od 12 let). Kreslil jsem hlavně pro přátelé a jen tak pro zábavu a pak to rozdával, když se to někomu líbilo. Rozhodně jsem netušil, že se tím budu zabývat profesionálně, i když jsem si to v duši přál, že by se mi to líbilo. Jako kluk jsem chtěl být myslivcem :-) nebo někým, kdo má co dočinění se zvířaty. A pak klaunem, člověkem co baví lidi. Na táborech jsem obdivoval lidi, co umějí vyprávět příběhy, hrát na hudební nástroje. Co souvisí s mým dnešním koníčkem - v kapele hrát na kytaru. Vyučil jsem se uměleckým malířem interierů v Družstvu Štuko a skoro 30 let pracoval po památkách. Po revoluci jsem se jeden čas zabýval užitou grafikou. K ilustrování povídek, knížek a článků v časopisech to začalo ilustracemi do časopisů Skaut Junák,Woodcraft a Indian hobby. Zhruba od roku 2004 časopis Pevnost a nakladatelství Triton.

3, z vašich kreseb dýchá vztah k severoamerickým indiánům, k jejich etnice a kultuře. Jak jste sek tomu dostal? Máte osobní zkušenost s některými domorodými etniky?

Jako kluk jsem měl rád filmy a cowbojky (Vinetou). V 6. třídě jsem dostal od spolužáka knížku - ,,Indiáni na válečné stezce,, od M. Stingla. a začala cesta zájmu o etno,která přetrvala dodnes. V americe jsem nebyl, ale mám spoustu odborné literatury a znám se s lidmi, kteří se touto tématikou zabývají. Osobní zkušenosti s domorodovými etniky nemám.

4, jaký máte vztah ke sci-fi, fantasy a fantastice vůbec?

K fantastice je můj vztah kladný. Mám rád knihy, filmy, comiksy. Ve fantastice se promítají všechny mé osobní zájmy a vlastně i představy. Nejoblíbenější film můj je Avatar.

5, jak vznikají vaše obrazy? Kreslíte podle předlohy, podle náčrtků, fotek nebo jen tak "z patra"?

Obrázky vznikají různě,stále si kreslím různé studie postav,krajin atd... Některé pak použiju. Samozřejmě použiju i zajímavou fotografii,kterou si předělám k obrazu svému. Nebo předlohu na které mi něco zaujme.Obálky vznikají podle zadání nakladatele.

Druhou polovinu rozohovoru si můžete přečíst pokud jste zaregisrovaní a přihlásíte se, nebo pokud se teprve zaregistrujete.

Sdílet článek

Facebook komentáře