Rozhovor s Miroslavem Žambochem

V blogu na stránkách literární série JFK se nedávno objevilo několik zvláštních názorů v několika případech týkajících se právě Miroslava Žambocha.
Abychom alespoň na některé z otázek odpověděli, zeptal jsem se přímo Miroslava Žambocha. V následujícím rozhovoru se dozvíte jestli se Mirek psaním živí, jak moc ovlivňuje autory jednotlivých dílů. či kam by série měla směřovat.


1, Nedávno se na stránkách agenta JFK objevily různé názory ohledně psaní knih. Pár lidí jistě napadlo, jak ohromně lukrativní záležitost spisovatelské řemeslo vlastně je.

Za svou první knihu jsem dostal honorář cca 16000 Kč, měla kolem dvěstěpadesáti normostran a ty tři novely, které obsahovala, jsem tvořil několik let. V současné době jsou mé honoráře samozřejmě větší – je to věc smlouvy s nakladatelem a hlavně počtu prodaných výtisků. Díky tomu, že čtenáři mé knihy mají rádi a kupují si je, vycházejí v opakovaných vydání – což přináší další honoráře. Rodinu bych ale psaním neuživil.  Obdivuji takové, kteří to dokáží, například Ďura Červenáka.


2, Psaní tě tedy neživí a ani film podle JFK se zatím nechystá? Můžeš nám alespoň rámcově říct co děláš?

Jsem zaměstnán v Ústavu jaderného výzkumu Řež, v poslední době se specializuji na  řízení životnosti Jaderných elektráren.   


3, Dá se říct, že ty a JWP jste jakýmisi šéfy série JFK, do jaké míry ovlivňuješ ty nebo JWP autory? Řekneš si třeba, že poslední dobou je v JFK přetechnizováno a tak by to chtělo něco víc magie?

Neovlivňuji, což je možná někdy na škodu, protože autoři se občas vydávají naprosto nečekaným směrem. Člověk by s nimi měl víc pracovat, probírat možné směry vývoje, charaktery postav atd. Jenomže pro nás je to koníček, pro ně je to koníček, a vše výše uvedené představuje velké množství práce a času na obou stranách. Já s Jirkou jsme takoví konsolidátoři, nedělá nám problém spolu věc předem probrat a pak v souladu s představou napsat každý svůj příběh a společně přehodit výhybku.


4, Pro autory jsou jistě vytyčeny nějaká pravidla, můžeš nám říct alespoň některá z nich?
Já sám jsem si vyvodil a vypozoroval několik z nich:  neměla míchat magie a technika, neměli by se používat mimozemšťani a nezabíjet hlavní postavy.


Musíme dávat pozor na terminologii paralelního univerza, na neporušování základních axiómů (Maurbyho efekt atd.) A hlavně, co je pro mě osobně nejdůležitější:
Dobří jsou dobří: některé věci kladní hrdinové nedělají, přes bažinu vlak prostě nejede. Špatní jsou špatní, ti jsou mi fuk.
A máš pravdu, asi bych měl problém, kdyby někdo zabil JFK - musel by to přepracovat
Tedy pokud by se tak nerozhodl Jirka : - ) To by bylo hodně dlouhých diskuzí v prostředí, které diskuzím přeje.



5, Do série se již zapojilo mnoho autorů zvučných jmen, preferuješ tedy již zkušené a „zavedené“ autory?

Ne. Preferuji autory nadšené.


6, Co by měl udělat začátečník, který by si chtěl zkusit napsat něco točící se okolo JFK?

Poslat nám slušnou povídku a v případě, že je publikovatelná, zapracovat na její editaci.


7, Dá se nějak specifikovat, kam by série JFK měla směřovat?

Ke kořenům. Chceme se s Jirkou vrátit k tomu, aby měl zase hlavní hrdina takové ty běžné problém literárních drsných chlápků: něco ve smyslu, že ho chtějí okrást, sebrat mu oko nebo ho jinak zmrzačit, zabít, prostě něco běžného. Ne aby pořád musel zachraňovat celé světy. Ale víš co, zeptej se na to Jirky.


8, Máš nějaký vysněný cíl, který bys chtěl, aby série JFK splnila?

Jo, zkonstruovat vznosný a souvislý dějový oblouk klenoucí se přes mnoho dílů, s vyvíjejícími se charaktery doplňkových postav, s postupných vnikáním čtenáře do reality a se šokujícím rozuzlením. A tenhle oblouk by napsalo dohromady šest sedm nadšených autorů. To asi nikdy nepodaří, ale naděje umírá předposlední.

Sdílet článek

Facebook komentáře