Líheň - Smrt zrozená v Praze

Líheň - Smrt zrozená v Praze
Líheň 1 polsky
Marika Zaháňská je mladá, sportovně založená žena. Pracuje jako asistentka na vysoké škole a kromě problémů v osobním životě a občas přečerpaného bankovního konta žije relativně spokojeně a všedně - do chvíle, než v uličkách za Knížecí na Praze 5 narazí na ozbrojeného násilníka a mladého muže, který jí pomůže z nesnází. Setkání otáčí její život vzhůru nohama... Nepatřím mezi skalní fanoušky Líhně, ale musím říct, že je to nářez od začátku knihy až do konce. Více se mi líbí 1. díl "Smrt zrozená v Praze". Hlavní postavy jsou skvěle vykreslené a živé - Marika Zaháňská, Nowak Barbarossa ( Bárby ), Filip, Arnošt Křehůlek, Alex Rubin, Gruber a Kas, kapitán Krčmář. V této první části románu se čtenář postupně seznamuje se situací a postupně se vyjasňuje, kdo jsou vlastně nepřátelé. Marika Zaháňská se dostává do střetu s americkou CIA, která pátrá po kufříkové atomové bombě a bojuje o svůj život proti monstrům, které nerady umírají. Realita vypadá jako ten nejhorší sen, ale nemá smysl si stěžovat, Marika bojuje a učí se za pochodu. Její noví přátelé jsou jí velkou oporou. Ač je amatérka, tak ji ostatní členové jejich skupiny přirozeně respektují a uznávají její vůdčí postavení.
V románu jsou skvělé odkazy na místopis Prahy. Fanoušky fantasy a sci-fi potěší umístění děje do knihkupectví Krakatit v Praze a to, že v románu vystupuje spisovatel Jiří Rulhánek a pan Czierny. Jestli to dobře chápu, tak pan Czierny je pan Egon Černý. Kniha je doplněna fotografiemi, které skvěle dokreslují děj příběhu.

Hodně mě mrzí, že jsem prošvihl ukončení existence webu www.lihen.cz na kterém byly informace o tomto románu. Kdysi jsem na něj nahlédl, ale moc už si to nepamatuji. Určitě tam byla spousta zajímavých informací (znalci a počítačoví guru si zbytky této stránky mohou zkusit najít v některém z internetových archívů webových stránek)


Další zajímavostí je, že v letech 2003-2005 fungovaly stránky lihen.cz, kde bylo zveřejňováno jak postupuje psaní knihy, průzkumy, diskuse, fotky atd. Mimo jiné tam byl právě "Deník mrtvého".
Doména lihen.cz si v letech 2006-2007 odpočinula a byla znovu zaregistrována a stránky s názvem lihen.cz fungují i teď, ale týkají se úplně jiných věcí, lidí a tak vůbec.


Podrobnosti:
Líheň Díl první: Smrt zrozená v Praze
Nakladatel:
Wolf Publishing
Obálka a grafická úprava: Grigory Vyatkin
Fotografie: Viktorie Pavlíková
Rok vydání: 2004
Počet stran: 338
Rozměr: 135 x 205 mm
Provedení: hardback
ISBN: 80-239-3757-X

Polsky v roce 2009

Sdílet článek

Facebook komentáře